úvod
hlavná stránka

Veľa ľudí, ktorí chcú čistokrvného psa, váha medzi lacnejším šteniatkom "bez papierov" a drahším s preukazom pôvodu a z rôznych strán počujú, že "papiere" psa zbytočne predražujú. Poplatok za vystavenie "papierov" tvorí však len zlomok sumy, ktorú seriózny chovateľ vynaloží na matku a jej potomstvo.

Preukaz o pôvode psa obsahuje zápis v plemennej knihe o šteniatku a jeho predkoch spĺňajúcich kritériá chovu, ktoré vychádzajú z Medzinárodného chovateľského poriadku FCI.

v súčasnosti šteniatka neponúkame

najbližšie pravdepodobne na jar v roku 2023

Väčšina ľudí nehľadá v retrieverovi pomocníka pri love, málokto túži zúčastňovať sa výstav alebo založiť si chovateľskú stanicu, ale každý chce zdravého, pekného a príjemného spoločníka. PP zaručí len pôvod psa, no zároveň poskytne podklady pre "otázky na telo" chovateľa, pomocou ktorých je možné zistiť jeho priority i chovateľskú úroveň.

Spolužitie so psom by nemalo byť len o uspokojovaní potrieb človeka a zlatému retrieverovi nesvedčí zlatá klietka, život blahobytný, ale nudný. Golden je šťastný, ak môže aspoň trochu pomáhať a nenudiť sa.

Psychicky dozrieva po 2 rokoch, t.j. začne platiť charakterová črta o poslušnosti :)